مشخصات فردی و زندگینامه
نام:فرج اله
نام خانوادگی:عباسی
نخصص ها:علوم قرآنی ، ادیان و مذاهب

زندگی نامه

اینجانب فرج اله عباسی فرزند اسلام در سال 1350 در روستایی به نام داش بلاغ خرابه کلک معروف به داشبلاغ حاجیلار از توابع شهرستان هشترود استان آذربایجان شرقی به دنیا آمده ام .

مرحوم پدرم در خانه، افتخار معلمی قرآن کریم را بر بچه های تحصیل نکرده و نیز ابتدائی تمام کرده ها داشت و  از افرادی بود که همیشه قرآن میخواند و خدای را بسی شکر باید که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهمیت دادن به قرآن کریم، دیگر دانش آموزان نیاز چندانی به گذراندن روخوانی قرآن را ندارند. بنابراین تولدم در یک خانواده مذهبی و خانه قرآنی بود که روحانیتم را مدیون دعاهای مادری و صوت دلربای قرآنی پدری می دانم.

 تحصیلات ابتدائی را در همان روستا و راهنمایی را در روستای همجوار  به پایان رساندم و با صلاحدید  پدر قرآنیم در سال 1366 وارد حوزه علمیه امامزاده شهرستان مراغه شده و ادبیات را نزد اساتید بزرگوار حج اسلام آقایان قدسی و نجفی گذرانده و در سال 1369 به حوزه علمیه قم وارد شده و در نزد اساتید حوزه علمیه مرحوم آیه الله وجدانی فخر و مرحوم آیه الله اشتهاردی به تحصیل شرح لمعه و معالم الاصول را نزد حجه الاسلام مومنی و اصول فقه را در محضر حجةالاسلام شفیعی به پایان رساندم و در سال 72 با به پایان رساندن سطح یک حوزه و در سن 22 سالگی تشکیل خانواده دادم و به ادامه درس مشغول شدم.

سطح دو را نزد اساتیدی چون حج السلام صالحی مازندرانی و طاهری خرم آبادی و علیدوست به تحصیل پرداخته و کفایه را از محضر استاد نکونام استفاده نمودم.

با توجه به تمام شدن تحصیل سطح سه در سال 78-77 برای شرکت در درس خارج فقه در درس نکاح حضرت استاد آیه الله مکارم شیرازی و نیز سه  سال در فقه حضرت استاد آیه الله نوری همدانی که پس از درس حضرت مکارم شروع می شد و در مسائل روز، قضا و ... شرکت نمودم.

برای خارج اصول اول در محضر حضرت استاد آیه الله سبحانی بهره بردم ولی از سال بعد یعنی 79 با صلاحدید برخی از اساتید به درس خارج حضرت استاد آیه الله وحید خراسانی رفته و تا سال 83 استفاده نمودم.

مدتی نیز در جلسات تفسیری حضرت آیه الله جوادی آملی شرکت کرده ام.

در کنار دروس حوزوی و در سال 71 به روش تدریس و تجوید قرآن دوره تربیت معلم که سازمان تبلیغات اسلامی قم برگزار می کرد شرکت نمودم  و کارنامه دوره مقدماتی را در سال 72 اخذ کردم. ازسال 78 در مقطع کارشناسی ارشد تربیت محقق و نویسندگی علوم قرآنی دفتر تبلیغات به مدت دو سال و نیم به تحصیل پرداخته و با توجه به رشته قرآنی به مطالعه درباره موضوعات قرآنی علاقه مند گشته و موضوعاتی به عنوان تحقیق در کلاس و بعد از پایان دوره نیز جمع آوری کردم از جمله:

 1. رمز عشق و زنگ نفرت: آیاتی که می رساند خداوند به افرادی محبت ورزیده و از عده ای به خاطر کارهای ناشایست نفرت دارد ؛

2.  سیمای دانشمندان در قرآن و بررسی آیات اولوالالباب و موضوعات مطرح شده در ذیل این آیات؛

 3.  آیات مربوط به صراط مستقیم و جمع آوری آیاتی که به مشخصات صراط مستقیم مرتبط بودند؛

در سال 85 ازسوی معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم در یک دوره کوتاه مدت آشنائی با تصوف شرکت کردم و از سال 84 در رشته کلام و دین شناسی در سطح کارشناسی ارشد در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی  قدس سره مشغول به تحصیل شده و در اسفند 86 به پایان رسید که مقاله تحت عنوان اجمالی از تاریخ تحول علم کلام برای تحقیق در کلاس و نیز مقاله ای 26 صفحه با عنوان کرامت در نظام حقوقی اسلام در ارتباط با غیر مسلمانان برای همایش بین المللی کرامت نوشته ام که بنا بود در روزنامه قدس چاپ شود.

همچنین از سال 83 در مرکز مطالعات و پاسخ گويي به شبهات حوزه علميه قم (مركز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه علمیه قبلي)‌ مشغول پاسخ گویی کتبی به پرسش ها و شبهات در دو گروه ادیان و مذاهب، قرآن و حدیث می باشم  و از دی ماه 85 نیز به عنوان دبير گروه قرآن و حدیث در همین مرکز فعالیت کرده و به مقالات محققان که در پاسخ پرسش ها آماده می کنند؛  نظارت دارم.

در کنار تحصیل و تحقیق برای بیان معارف و احکام در ایام دهه محرم و ماه رمضان به مناطق دیگر هجرت نموده و از سال 1372 به تبلیغ و انجام وظیفه در مناطق مختلف مشغول انجام وظیفه بوده ام.

 باشد که خداوند خدمت در سنگر پاسخ گویی به شبهات را مورد قبول و لطف خویش قرار داده و با پاداش دادن به والدینم از زحمات پدر و مادرم خود تشکر نماید که ما عاجز از انجام وظیفه کامل در این مسیریم و کوتاهی ما را به کرم خویش ببخشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته